вул. пилипа орлика, м.Львів, Україна

Дзвоніть: +38 (067) 704 54 04

Motoranalyse in der Werkstatt

Чіп-Тюніг

Еко Тюнінг – це налаштування режимів роботи електронних контролерів шляхом корекції внутрішніх керуючих програм (прошивки). В основному поняття застосовується для корекції програми блоку управління двигуном автомобіля з метою збільшення потужності, та зниження витрати палива.

Bugatti-Veyron-wallpaper-1920x1200-045

Основні завдання чіп-тюнінга:

Як вже згадувалося вище, найбільш часто переслідувана мета – збільшення потужності. Рідше до чіп-тюнінгу звертаються для зниження витрати палива. Ще рідше – для корекції програми блоку управління двигуном в зв’язку зі зміною режиму роботи параметрів, або комплектації механічних або електронних компонентів двигуна автомобіля. Наприклад, це може бути заміна форсунок на інші, з іншою продуктивністю, встановлення турбонаддуву повітря, перехід на інший вид палива. Чіп-тюнінг необхідний для більшості автомобілів при встановленні на них ГБО (газобалонного обладнання), так як оптимальний УОЗ (кут випередження запалювання) для газового палива значно відрізняється від кута для бензину, а коректування УОЗ можливо тільки при редагуванні калібрувальних таблиць програми управління двигуном. Слід також зазначити, що в Україні одним з важливих напрямків застосування чіп-тюнінгу, особливо в сегменті масових недорогих автомобілів, стало виправлення заводських помилок в програмах, що допускаються рядом виробників при виході на український ринок. Більшість виробників встановлює в ЕБУ (електронний блок управління) автомобіля “усереднені” програми, не враховують особливості палива, кліматичні особливості регіону і т.д. В результаті на заводських програмах спостерігаються проблеми, наприклад: ривки при переході від холостого ходу до руху, провали при розгоні, неконтрольоване зростання обертів холостого ходу, нестійкий холостий хід і багато іншого. Зазначені проблеми можуть бути успішно вирішені за допомогою чіп-тюнінга.

Як виконується чіп-тюнінг :

Всі роботи по чіп-тюнінгу можна умовно розділити на три етапи:

kjh

1) Зчитування оригінальної програми (прошивки) з контролера (блоку управління);

2) Корекція прошивки і корекція контрольних сум в ній);
3) Запис відкоригованої прошивки в контролер (блок управління);

Перший і останній етапи процесуально схожі між собою і можуть виконуватися декількома різними способами. Вибір способу залежить від типу і можливостей блоку управління, який піддається тюнінгу, а також від технічних можливостей тюнингера. Найбільш популярна можливість зчитування / запису програми через діагностичний роз’єм автомобіля, не знімаючи самого блоку управління. Ця можливість підтримується більшістю блоків управління двигуном починаючи приблизно з 1997 р., коли більшість автовиробників почало масово впроваджувати в контролерах застосування електрично програмуючі флеш-пам’яті. Для читання програми через діагностичний роз’єм використовуються спеціальні апаратні інтерфейси і програмне забезпечення. У більшості контролерів, випущених до зазначеного терміну, програма зберігається в мікросхемах ПЗУ з ультрафіолетовим стиранням, а для її зчитування / запису потрібно демонтаж мікросхеми пам’яті (зазвичай випаюванням) і программатор для мікросхем даного типу. Даний спосіб передбачає наявність досить високої кваліфікації тюнингера.

Редагування програм контролерів

– це ключовий момент чіп-тюнінгу. Переважна більшість тюнінгових фірм самі не редагують програму (прошивку), а відправляють її до фірми, що спеціалізуються саме на їх редакцію. Саме від того, наскільки добре фахівець, що займається редакцією програми, розуміє роботу мотора, знає його резерви і слабкі місця, залежить результат чіп-тюнінгу. Для редагування програм контролерів зазвичай застосовується спеціальне програмне забезпечення, що дозволяє знайти і відобразити в графічному вигляді таблиці калібрувальних даних. Звичайно одночасно з редагуванням калібрувальних даних перераховуються контрольні суми програми, що використовуються для контролю її цілісності. Рідше для цього застосовують спеціальні калькулятори контрольних сум. Слід зазначити, що програмне забезпечення, яке дозволяє проводити візуальний пошук калібрувальних таблиць, має ряд істотних недоліків:

1. неможливість пошуку калібрувальних констант;
2. ймовірність помилки в ідентифікації калібрувальних таблиць (наприклад, таблиця, зовні схожа на кут випередження запалювання (УОЗ), зовсім не обов’язково відповідає саме за УОЗ).

За вказаними вище причин на ринку ПЗ є альтернативні продукти, що представляють собою спеціалізовані редактори, які можуть в графічному вигляді відображати тільки достовірно відомі калібрувальні константи і таблиці для даної прошивки. Таке ПО містить базу даних відомих прошивок і карт калібрувань до них. Карти калібрувань складаються розробником ПО, при цьому як правило використовується реверс-інжиніринг прошивок з метою вивчення алгоритмів роботи системи управління і пошуку необхідних калібрувальних даних. Корекція контрольних сум прошивок проводиться в таких редакторах автоматично при збереженні зміненої прошивки в файл.

Результати чіп-тюнінга:

Якщо розглядати чіп-тюнінг з точки зору збільшення потужності, то на турбованих і атмосферних моторах потужність безумовно відрізняється, так як при тюнінгу використовуються різні резерви. Якщо при налаштуванні режимів атмосферного мотора за рахунок корекції характеристик запалювання і паливоподачі можна домогтися збільшення крутного моменту та потужності в межах, рідко перевищують 8-12%, то на турбованих моторах надбавка досягається в основному за рахунок збільшення тиску наддуву і може становити 30-40% від початкового значення. Так само після корекції програми контролера, спрямованої на підвищення потужності, зазвичай злегка зменшується витрата палива.

Недоліки чіп-тюнінга.

Найбільш поширеним негативним явищем чіп тюнінгу є те, що при його здійсненні рідко порушується робота системи автомобіля, що забезпечує відповідність вихлопу екологічним нормам (як правило, це стосується чип-тюнінга недорогих масових моделей автомобілів). Насправді збільшення потужності автомобіля, або зниження витрати палива досягається ціною незначного збільшення кількості викидів в атмосферу токсичних речовин (зокрема, СО).

2013-2019 Всі права захищено